Styl Shabby Chic

Spopularyzowany i nazwany przez Brytyjkę Rachel Ashwell styl w latach osiemdziesiątych dokonywał ekspansywnego podboju gustów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dziś Shabby Chic znany i lubiany na całym świecie nurt doczekał się licznych odłamów nawiązujących do jego podstawowych pryncypialnych zasad.

Słowa wytrych dla Shabby Chic to z pewnością patyna, rdza, kruchość, starość, sfatygowanie. Styl wykorzystuje eleganckie, choć stare, znoszone i odrapane meble starające się dać świadectwo nieustannie przemijającej świetności. Przedmioty, które kryją w sobie historię, mówią o czasach wytwornych, są rzewnymi wspomnieniami zubożałej szlachty. W samej stylistyce przedmiotów codziennego użytku jak szklanek, kieliszków, talerzy, podręcznych lusterek i wszelakich sprzętów widać ten miniony sznyt, to podstarzałe wykończenie.

Urządzając się w stylu Shabby Chic, czyli w sposób zużyty, inspiracji możemy czerpać z angielskich bazarów samochodowych, gdzie zachowawczy i nostalgiczni Anglicy żegnają się z bezużytecznymi meblami i wszelkimi rupieciami, które przechowywali przez lata na strychu, a w ramach optymalizacji powierzchni użytkowej sprzedają je za symboliczne kwoty, aby te przedmioty miały możliwość służyć jeszcze innym właścicielom.

Zapotrzebowanie na tego typu stylistykę bezbłędnie zlustrowały przedsiębiorstwa, które dostarczają w ramach swojego asortymentu nowe meble fabrycznie postarzane, mające na celu imitowanie zużycia. Przykładem są fotele, szezlongi, sofy tapicerowane wytartą skórą, kredensy, szafy, komody pokrywane kilkoma warstwami farby miejscowo wytartej lub obszczypanej, a także stoły ze spękanymi na starcie blatami.

Styl Shabby Chic mimo surowości mebli zbliżonej do stylu rustykalnego, przełamują akcenty błyszczącego srebra, czy mieniącego się diamentu. Umiejętnie wplatane detale jak mosiężne wykończenia, eleganckie hafty i lamówki obić, żywa paleta barw, dodają charakteru wnętrza i odcinają się od zgrzebnej chłopskiej izby.

Korespondującą odmianą stylu Shabby Chic jest kształtujący się na bazie brytyjskiej posiadłości wiejskiej styl cottage. Pojawia się więcej motywów drewnianych nieco rustykalnych. Dużą wagę przywiązuje się do tekstyliów, koszulki na krzesła, troki, bawełniane zasłony z koronki, lniane obicia, pastelowe motywy pasów. W wariancie „off white” wnętrze od podłogi, aż po sufit, wraz z całym inwentarzem meblowym utrzymane jest w barwach bliskich bieli. Styl szczególnie bliski kobiecym sercom.

Arcyważne ozdoby w postaci srebrnych pater, samowarów, cukiernic, tac,  bez problemu odnajdziemy w rozlicznych sklepach z antykami i na stronach internetowych. Martwi tylko cena jaką należy zapłacić za te błyszczące cacka. Wnętrze doceni także wyroby rzemieślnicze, własnoręcznie wytwarzane, niepowtarzalne, tradycyjne.

Schaby chic
Schaby chic
« 1 z 3 »