Styl rustykalny

Styl czerpiący inspiracje z motywów wiejskich, folkloru i zamiłowania do życia zgodnego z naturą. Przepełniony drewnem jako materiałem łączonym z rzemiosłem, ręcznym, tradycyjnym wyrobem mebli oraz narzędzi. Styl rustykalny ma tyluż zwolenników, co przeciwników. W aranżacji wnętrza łatwo można przekroczyć granicę i sprowadzić swoje wysiłki do efektu przypominającego bardziej skansen niż pomieszczenie mieszkalne.  Dlatego tu jak nigdzie indziej ceniony jest umiar.

W przestronnych, czystych pomieszczeniach elementy rustykalne w postaci starego, topornego stołu, pokrytej patyną czasu szafy, czy zwalistej komody wybiją się na pierwszy plan, bez zbędnego komponowania ich z gąszczem starych żelazek i mało użytecznych przedmiotów gospodarczych. W obecny czasach również w tym nurcie możemy uciec się do zakupu mebli celowo postarzanych, stylizowanych. Unikamy natomiast przesadnego zdobnictwa, wzornictwa, ornamentyki. W stylizacji możemy uciec się do typowych plebejskich akcesoriów jak wiklinowy kosz, ręcznie tkany chodnik, stare wrzeciono, czy wazon z suszonymi polnymi kwiatami. Dopuszczalne, niezbędne sprzęty RTV powinny być umiejętnie wkomponowane w wystrój, tak aby swoją stylistyką nie zaburzał naszej koncepcji.

Jeżeli chcemy dogłębnie zanurzyć się w stylu rustykalnym, nie poprzestając na motywach, to powinniśmy zwrócić swoją uwagę na detale. Drewniane okiennice, lniane zasłony, obrusy, makatka, bawełniana pościel z nienachalnym pastelowym wzorem, sielski obraz. Mile widziane są podłogi drewniane, naturalne, z widoczną strukturą drewna. Oczywiście poruszamy się w obszarze drzewa lokalnego, nie stosujemy gatunków egzotycznych.

Centralnym punktem scenografii w stylu rustykalnym jest kominek, obecnie chętnie eksponowany w salonach. Niegdyś było to miejsce, przy którym zasiadała cała rodzina, aby się ogrzać i porozmawiać. Teraz w dobie ogrzewania centralnego, kominek spełnia rolę ozdobną, trochę zjawiskową, ale dalej może przyczyniać się do osiągnięcia swojskiego klimatu.

W kuchni gliniane i emaliowane naczynia, ceramiczny zlewozmywak, czy gliniana misa wyzierająca z gąszczu rondli, durszlaków, chochelek i malowanych talerzyków.

Łazienka urządzona w stylu rustykalnym to zestawienie luksusu i prostoty. Nie musimy ograniczać się do ascetycznej wygódki. Postawmy na przestronne pomieszczenie, z wolnostojącą wanną i stylizowaną armaturą. Elementem ozdobnym może zostać drewniany, ręcznie wykonany stołek, spełniający wiele funkcji jako bibelot przydatny w każdej łaźni.

Elementy rustykalne wspaniale komponują się z nowoczesnymi przestrzeniami. Surowe elementy i nowoczesne przetworzone materiały i tworzywa, jak drewno zestawione ze szkłem czy stalą. Niewątpliwie dużą zaletą stylu rustykalnego jest jego ponadczasowość. Wnętrza nabierają charakteru gdy są wzbogacone meblami z własną historią, a czas uszlachetnia aranżację pomieszczeń.