Oświetlenie w salonie – porady

Salon odgrywa w naszym domu rolę wielofunkcyjną. Może być miejscem spotkań towarzyskich, pokojem w którym spożywamy wspólny rodzinny obiad, pomieszczeniem gdzie oglądamy telewizję, czytamy książki, pracujemy, czy relaksujemy się. Z salonu korzystają dzieci i dorośli. Czasem jest to po prostu pokój dzienny, niejednokrotnie połączony z kuchnią. Odpowiednie oświetlenie salonu jest więc kwestią ważną jeżeli chcemy uzyskać odpowiedni efekt wnętrza, zwłaszcza w krótkie zimowe dni, kiedy oświetlenie sztuczne jest sprawą kluczową. Kilka wskazówek jak należy zaprojektować i wykorzystać oświetlenie w salonie może wpłynąć na komfort naszego życia. Zacznijmy od tego, że liczy się nie tylko ilość punktów świetlnych, ale także ich natężenie i zróżnicowanie.

Najlepsze efekty osiągniemy stosując różne typy oświetlenia. Światło ogólne, o ciepłej białej barwie sprawdzi się dobrze w chwilach zabawy z dziećmi i w ogólnej dziennej aktywności, kiedy potrzebujemy energii i świeżości umysłu. Światło punktowe może mieć zastosowanie w przypadku kiedy chcemy doświetlić jeden element, który może być kolekcja rodzinnych zdjęć, plakat, obraz, bądź nawet cała ściana ukazująca ciekawą, oryginalną fakturę. Innym ważnym zabiegiem jest oświetlenie tej części salonu, w której oglądasz telewizję. Jeżeli odpowiednio zminimalizujesz różnicę w kontraście pomiędzy jasnym ekranem telewizora, a ciemnym tłem, twoje oczy będą narażone na mniejszy wysiłek i zmęczenie. Jeżeli masz ulubione miejsce do czytania książek lub gazet, warto zaopatrzyć pomieszczenie w wolno stojącą lampę. Wnętrze może zyskać ciekawy atrybut aranżacji, a wykorzystanie lampy w miejsce ogólnego oświetlenia obniży zużycie energii elektrycznej. Dobrze rozprowadzone oświetlenie ma jeszcze jedną zaletę, którą jest optyczna percepcja przestrzeni. Podwieszana lampa sufitowa nie oświetli równomiernie całej powierzchni salonu przez co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejszym niż jest.

Oświetlenie wpływa na nasz nastrój i jest powodem naszego dobrego samopoczucia, dlatego powinniśmy zadbać o prawidłowe rozplanowanie punków doświetlenia tuż po opracowaniu projektu wnętrza, który uwzględnia rozmieszczenie mebli i elementów dekoracyjnych.