Styl skandynawski

Skandynawia swój styl wypracowała na potrzeby tamtejszego klimatu. Kraje znajdujące się w strefie subpolarnej charakteryzuje dłuższa zima, umiarkowane lato i ogólny deficyt słońca. Dlatego Skandynawowie starają się optycznie zredukować niedogodności wynikające z panującego półmroku, poprzez wprowadzenie do swoich domów dużej ilości światła. W domach montuje się pokaźne okna, pozbawione zasłon, wyposażone jedynie w rolety, które zaciągane są na noc. W dzień wsparciem dla niewielkiej ilości przebijającego się słońca są świeczki i lampki palone we wszystkich pomieszczeniach. Z racji na bardzo dobrze rozwiniętą politykę proekologiczną, która bazuje na odnawialnych źródłach energii, w Skandynawii nie ma problemu z ilością prądu i jest on dostarczany po symbolicznych cenach, dlatego całodniowe palenia świateł jest powszechne.

We wnętrzach panuje biel, przeplatana z beżem i szarością. Dostępne są też tony jasnopopielate i błękity, które odbijają światło od swych jasnych powierzchni, a przy tym powiększają wnętrze i wypełniają je ciepłym przyjaznym nastrojem. W wystroju dominującym materiałem jest wszechobecne drewno symbolizujące harmonię człowieka z naturą. Inne materiały wykorzystywane do aranżacji wnętrza powinny być jak w najmniejszym stopniu przetworzone. Często używa się metalu, szkła i ceramiki.

Ogólnie przyjętą w Skandynawii zasadą jest pozostawienie przestronnego wnętrza z oszczędnym, ergonomicznym wystrojem. Meble są proste, finezyjne, ale przede wszystkim mają skłonność do zaskakiwania swoją użytecznością i wielofunkcyjnością.

Nieodzownym atrybutem w salonie powinien być kominek, bez względu na jego klasyczny, czy bardziej nowoczesny design. Materiały utrzymane w jednolitej konwencji kolorystycznej z wnętrzem. Popularnie stosuje się wełnę, len i bawełnę. Sofy i kanapy obfitują w różnego rodzaju przykrycia, koce, narzuty, poduchy i pledy pozostawione pod ręką. Wszystko to sprawia, że atmosfera domowa jest ciepła, rodzinna. Koreluje to niejako z kulturą Skandynawską, w której rodzina spotyka się przy wspólnym posiłku, by porozmawiać. Kraje skandynawski obecnie bogate dzięki złożom ropy naftowej, przed laty wiodły oszczędny, skromny żywot i te cechy wyraźnie zakorzeniły się w ich kulturze i przebijają się w charakterystyce wnętrz. Dlatego styl skandynawski chociaż solidny, rzetelny to raczej powściągliwy, a na pewno nie dworski.