Styl prowansalski

Przenieśmy się wyobraźnią na południowy wschód Francji, nad morze śródziemne. Prowansja jest nazwą skoligaconą z rzymską Galią zaalpejską, którą rzymianie nazwali swoją prowincją „Provincja Nostra”. To w tym regionie odpoczywała arystokracja francuska. Ich gust i paryskie nawyki życia w splendorze i elegancji splotły dworski charakter z nurtami wiejskimi. Styl prowansalski wyrósł na kanwie sielanki, spotkań towarzyskich i niespiesznego ucztowania.

Barwy domu urządzonego w stylu prowansalski to pastele, biel, kolory wypłowiałe jak od ciągłego nasłonecznienia. Staramy się wyrazić kolorystyką śródziemnomorski klimat, który jest ciepły słoneczny, piaskowo skalisty, z błękitnym morzem w tle. Roślinność lekko przesuszona jak prowansalskie zioła, dobrze pasuje do wiklinowych plecionych koszy.

Centralnym i głównym atrybutem salonu prowansalskiego jest duży, drewniany stół najlepiej masywny i podniszczony i obstawiony drewnianymi krzesłami o bardziej subtelnym kształcie. Dobry egzemplarz możemy trafić na targu staroci lub kupić nowy umiejętnie postarzony. W celu całkowitego odzwierciedlenia klimatu należałoby jeszcze dopełnić obraz wiszącym nad stołem kandelabrem lub jego imitacją.

Kuchnia jasna, przestronna, dekoracją dorównująca rustykalnej. Szafki drewniane naturalne lub malowane na biało. Można pokusić się o zamontowanie wyspy, kiedyś łączącej kucharzy i służbę przy jednym posiłku, a dziś no cóż, jest to po prostu wygodny element i miejsce do wypicia porannej kawy i przeczytania gazety. Jeżeli lubicie już taki lekko zatęchły klimat, ale nie możecie obejść się bez wygodnych nowoczesnych sprzętów w kuchni, nie martwcie się. Producenci urządzeń RTV docenili styl prowansalski i wzięli pod uwagę wasze upodobania. Dlatego w sklepach możemy kupić sprzęty kuchenne stylizowane, ale w pełni funkcjonalne i użyteczne.

Oczywiście o sutym posiłku warto udać się na sjestę do sypialni. Prowansalska sypialnia to skromna paleta barw nie rozpraszająca naszej uwagi. Jasnoszare meble, biała to toaletka, jakiś obraz i okazałe łóżko. Biel, pastele lub kwiatowe desenie na pościeli, falbany, koronki, dziergane narzuty. Wszystko utrzymane w tej samej wypłowiałej konwencji.

Łazienka wyposażona w zdobną wąską, acz głęboką wannę na stylowych nogach, piękne oprawione lustro i płytki z reliefem. W aranżacji świetnie zagrają staromodna ceramika i armatura vintage.

Prowansja to też stan umysłu i ducha. Spokój, brak pośpiechu, przepych kulinarny. Prowansję chwalili w swoich obrazach tak wybitni impresjoniści jak Vincent van Gogh, Paul Gauguin, czy Pablo Picasso. Prowansja to także zapachy, kojarzy nam się z lawendą, ziołami, słońcem, winem które zamyka bukiet kwiatów i owoców, a także zapach ziemi.