Styl pałacowy

Jak nazwa wskazuje ten styl to najwyższa półka elegancji, wytworności i dworskości. Nie ma tu miejsca na półśrodki, efekt uzyskamy dużymi nakładami finansowymi. Pałacowy szyk to ponadepokowy kanon. Odnosi się do różnych okresów historycznych czerpiąc wedle potrzeb zarówno ze starożytności, jak i średniowiecza, czy baroku. Pałac to komnaty, to łaźnie, sypialnie, salony, jadalnie, poczekalnie, hole i duża ilość schodów do pokonania. Dlatego naturalnym środowiskiem dla stylu pałacowego jest miejsce przestronne, z wysokimi sufitem i dużą ilością okien.

Stylowi pałacowemu towarzyszą gipsowe gzymsy, piękne podwieszane wysoko żyrandole, monumentalne meble. W oknach zwisają finezyjnie upięte ciężkie zasłony. Drzwi z rzeźbionymi obramowaniami. Przy suficie sztukateria. Wszystkie niuanse mają sprawić by wnętrze szokowało rozmachem, przygniatało wielkością. Dlatego przestrzeń jest tu podstawowym i najważniejszym czynnikiem. Styl pałacowy to przeciwieństwo wielkopłytowego budownictwa mieszkaniowego. Zwolennicy pałacowej elegancji stawiają na oryginalność i niepowtarzalność domowego wystroju.

W palecie barw manifestują swoją obecność zarówno mocne, kontrastowe kolory jak burgund, purpura, szafir i ciemna, butelkowa zieleń. Dostępne są również pastele, a wśród nich pudrowy róż, wyblakły błękit, delikatny fiolet czy zieleń. Z uznaniem spotykają się tkaniny żakardowe, atłasy, aksamity, jedwabie, wykończone taśmą ozdobną, koronką, frędzlami.

W myśl powiedzenia, że „diabeł tkwi w szczegółach”, ważną rolę odrywają tu niuanse. Srebrne patery, zdobnicze cukiernice, żardiniery dodadzą splendoru, podczas gdy meble w stylu Ludwika Filipa zadbają o komfort i niebanalną elegancję.

W jadalni zadbajmy o błyszczące elementy w postaci wszelkiego rodzaju klamek, uchwytów, czy okuć. Nie bójmy się kontrastów, jasną, połyskującą powierzchnię posadzki zestawmy np. z matowym blatem, który dodatkowo wydobędzie dla nas blask złotych wstawek wykończeniowych.

W sypialni panuje luksus i lenistwo wyrażone wielkim wysokim łożem z grubym wezgłowiem i szeregiem poduch. Zadbajmy o umiar i symetrię. Nocne szafki z lampkami po obydwu stronach łóżka. Obraz, lustro, gustowny wazon z kwiatami, żyrandol. Wszystko subtelne, wysmakowane, dopracowane w szczegółach. Brak miejsca na nonszalancje i bałagan, przedmioty powinny wyrażać swoją przynależność do miejsca gdzie się znajdują, potwierdzając tym przemyślaną decyzję ich usytuowania.

Łazienka stawia na klasyczne kolory i formy. Ciekawym zabiegiem może okazać się wklejenie  między kafelki pasmanteryjnych kryształków. Niezwykle trafną, chociaż rzadko spotykaną ozdobą może okazać się tu stylizowany kominek.