Styl nowojorski

To miasto odznaczyło się w historii świata taką oryginalnością i ponad czasowością kulturalno-społeczno-obyczajową, że doczekało się stylu pochodzącego od własnej nazwy. Nowy York -> Manhattan -> Broadway to tutaj jest centrum kulturalno-rozrywkowe Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.  W tym miejscu spełniają się wielkie marzenia malutkich. Wraz z londyńskim Endem jest to wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.  Ale Nowy York to nie tylko Manhattan a Manhattan to nie sam Brodway. Nowy York to styl życia przejawiający się m.in. w architekturze i aranżacji wnętrz. Styl nowojorski to elegancja i powściągliwa, aczkolwiek wysmakowana klasyka. W sposób eklektyczny łączy nowoczesne aranżacje z dowolnymi nurtami stylistycznymi. Charakterystyczne dla tego stylu są proste formy, geometryczne bryły tworzące w pomieszczeniu porządek i symetrię. Nie ma tu miejsca na, sztukaterię i barokowe ornamenty. Pomieszczenia są przestronne i funkcjonalne. Meble proste, nowoczesne, ale lekkie w wykończeniu dzięki zastosowaniu prostych zabiegów jak choćby użycie nóżek dla sof, foteli czy komód. Planując urządzenie się w stylu NY warto pamiętać o charakterystyce architektonicznej rezydencji w tym mieście. Podstawa to harmonia i spójne łączenie elementów zgoła nie pasujących do siebie. Wytworne kamienice i nowoczesne, kilkudziesięciopiętrowe biurowce. Zgodnie z tym wzorcem mieszkanie powinno być wysokie, a okna prostokątne, wydłużone w pionie.

Salon, czyli główne pomieszczenie w każdym domu. Tu się relaksujemy, jemy, zapraszamy rodzinę i przyjaciół. Mówi się, że po butach poznasz człowieka, ale tego samego określenia swobodnie można użyć w odniesieniu do salonu w naszym domu. W nowojorskim stylu salon będzie oczywiście nowocześnie umeblowany, ale co ciekawe właściciel ma możliwość przemycenia elementów swojej kultury i zainteresowań. NY jest zlepkiem kulturowym, to miasto czerpie inspirację z różnych okresów historycznych i różnych regionów świata. To co nowe, innowacyjne i praktyczne, może zostać połączone z tym co eleganckie, drogocenne, sentymentalne ale stara. Ważne jest umiejętne wyważenie proporcji. Meble proste w swojej formie, ale o niebanalnym wykończeniu, przykuwające uwagę, dopracowane w szczegółach. Wzory obić, zasłon, tapicerek dosyć oszczędne. Dozwolona krata, pasy, nie wskazany bałagan wzorniczy i miszmasz.

Umiarkowanie i stonowanie kolorystyczne, dlatego bazą okalającą wnętrze jest neutralna kolorystyka ścian. Klasycznie na biało, beżowo, szaro. Unikamy pasteli oraz żywych, krzykliwych kolorów. Patrząc na mieszkańców Nowego Yorku można zauważyć ich duże przywiązanie do oświetlenia. Oprócz halogenów zadaniowo oświetlających wnętrze często spotykane są lampy wolno stojące, kinkiety, żyrandole, lampki sypialniane, ozdobne, niklowane, stylowe. Wraz z funkcją ozdobną pełnią rolę regulacji nastroju wynikającą z potrzeby chwili. W ten sposób Nowojorczycy ocieplają atmosferę lub zmieniają klimat pomieszczeń. Drugim takim elementem do którego Nowojorczycy przykładają szczególną wagę są lustra i zdjęcia w chromowanych ramach.

W kuchni może zapanować biel z czernią, czyli najbardziej klasycznie jak to tylko możliwe. Białe kafelki na ścianie, czarno-biała mozaika na podłodze, wysokie cokoły i przysufitowe listwy ozdobne. Do tego dwie zwisające lampy nad stołem obstawionym parzystą liczbą prostych drewnianych krzeseł dla spotęgowania efektu symetrii.

Sypialnia powinna zawsze i nie zależnie od stylu pozostać miejscem bardziej intymnym, prywatnym, osobisty. Można pokusić się tutaj o zaciemnienie pomieszczenia stosując ciemną tapetę klasyczną lub z dużym geometrycznym wzorem. Zasłony długie, zwisające do podłogi, wedle standardów wysokich nowojorskich mieszkań. Łóżko szerokie, umiejscowione centralnie i obłożone dużą ilością poduch. Dwie szafki umiejscowione po obu stronach łóżka, na nich lampki stojące, „lub” albo „i” kinkiety wmontowane w tylną ścianę. W zależności od rozdysponowania metrażu toaletka, fotel, szafa.

Ogólnie rzecz biorąc NY jest tak wdzięcznym stylem, że możemy tu trochę poeksperymentować przemycając do niego elementy retro, art deco, może vintage, orient lub industrialny modernizm. Oby tylko nie wszystko razem, styl nowojorski nie lubi tłoku jakim charakteryzuje się jego rozhukana infrastruktura komunikacji miejskiej.

Ktoś powiedział kiedyś, że moda przemija ale styl pozostaje. I tak właśnie jest ze stylem nowojorski – prostota i klasyka sprawiają, że jest zawsze aktualny i ponadczasowy.