Styl EKO

Ciągła industrializacja, postęp cywilizacyjny i technologiczny, a przy tym zwiększająca się populacja ludzkości i eksploatacja zasobów naturalnych ziemi nakłoniły nas do refleksji dotyczących obaw o przyszłość naszą i naszych potomnych. Na szczeblach rządowych państw europejskich i w parlamencie Unii wprowadzono liczne dyrektywy i przyznano  subwencje wychodzące naprzeciw potrzebą poprawy czystości środowiska, niezbędnej składowej do funkcjonowania naszego ekosystemu.  Troska o nasze wspólne dobro zapoczątkowała trend w architekturze i wystroju wnętrz potocznie zwany eko. Bycie eko przejawia się na wielu płaszczyznach egzystowania i wiąże się z naszymi zapatrywaniami na kwestię ekologii. Aranżując dom na styl eko, nie trzeba od razu sięgać po glinę ze słomą aby lepić lepianki w podmiejskiej dziczy. Styl eko można wprowadzić do wnętrza naszego mieszkania, apartamentu, loftu, czy kamienicy, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami w doborze barw, materiałów i dodatków.

Przede wszystkim styl eko uwielbia naturalne światło. Duże okna w salonie ukierunkowane na wschodzące słońce i pasywne wykorzystanie naturalnych możliwości grzewczych w czasie słonecznego dnia. Proekologiczny nurt nie narzuca ograniczeń w doborze umeblowania,  odnowiony drewniany stół, wieszak z korzenia znalezionego w lesie, tablica korkowa, czy lampa z giętej sklejki. Na ścianach świetnie zagra boazeria lub trójwymiarowe boardery. Podłoga również drewniana, parkiet najlepiej z certyfikatem FSC, który zapewni nas, że użyte drewno zostało wyprodukowane z kontrolowanych eksploatacji lasów w myśl zasad poszanowania ochrony zasobów naturalnych. Drewno egzotyczne przyczynia się do karczowania puszczy amazońskich, a w żaden sposób nie jest materiałem bardziej wartościowym i funkcjonalnym.

W stylu eko widoczna jest prostota wykonania oraz pomysłowa funkcjonalność mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Pożądane barwy to beż, jasny piaskowy brąz i zieleń w zestawieniu od jasnych seledynów do ciemnych nasyconych zieleni igieł sosnowych. Bogactwo leśnych barw, różnorodnych faktur drewna zapewni nam namiastkę obcowania z naturą. Oczywiście w domu nie może zabraknąć roślin i kwiatów doniczkowych ubogacających aranżację wnętrza.

W kuchni świetnie się sprawdzą meble z białymi, drewnianymi frontami. Biel to barwa bardzo pożądana w stylu eko. Możemy też użyć drewnopodobnych wykończeni, z okleiny lub fornirowanych.

styl eko2

Z uwagi na dobór materiałów, sypialnia urządzona w myśl przedmiotowego stylu jest miejscem ciepłym i przytulnym. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania dużej ilości drewnianych elementów tłumiących dźwięki, jak również naturalnych tkanin z bawełny i lnu.

W naszym ekologicznym azylu, miejscu odpoczynku, panuje zasada o braku zastosowania sztucznych tworzyw, toksycznych klejów czy lakierów. Zakazane są również tkaniny barwione farbami, które mogą zawierać ołów. Do wykończenia ścian wskazane są farby i preparaty nie zawierające chemicznych, szkodliwych środków lotnych. Zdrowie i dobre samopoczucie to przewodnie motywy, którymi się kierujemy mieszkając i żyjąc w myśl zasad ekologii.